Zakup materaca to poważna decyzja. Nie jest to wprawdzie wydatek, który podejmujesz raz na całe życie (bo materac trzeba wymieniać co kilka lat), ale ma ogromne znaczenie dla jakości Twojego życia. Nie ma też czegoś takiego jak najlepszy materac, bo dla każdego dobry materac znaczy coś innego. Jak wybrać go tak, by nie żałować?

Rozważ różne technologie (i materiały) materacy

Lateksowy jest najlepszy! Jak trwałość to tylko materac na sprężynach! – tego typu komentarze można spotkać na wielu forach w internecie, a nawet u profesjonalnych sprzedawców. Prawda jest jednak inna. O ile niektóre technologie są po prostu „modne” (tak było kilka lat temu z nowością na rynku – materacem lateksowym), o tyle każda z nich jest przeznaczona dla nieco innego klienta, z innymi wymaganiami dotyczącymi komfortu, a nawet innymi łóżkami czy stelażami. Nie skreślaj żadnego typu materaca, zanim nie dowiesz się jakie są jego plusy i minusy. Czytaj i dopytuj. Dowiedz się czym różnią się poszczególne rodzaje materacy (sama informacja „ten ma piankę, a ten sprężyny” to za mało). Szczególną uwagę temu zagadnieniu powinny poświęcić osoby z alergią, dla których materiał z jakiego zrobiony został materac, będzie miał kluczowe znaczenie.

Analizuj zakup materaca całościowo

Oznacza to, by nie kierować się jedynie kryterium ceny bądź twardości materaca (dwa najczęściej popełniane błędy). Zwróć uwagę również na to, z czego jest wykonany, jaki ma pokrowiec, jaki ma okres gwarancji, jaki stelaż będzie do niego odpowiedni.

jak wybrać dobry materac

 

Testuj i sprawdzaj materac w praktyce

Czyli mówiąc wprost, odwiedź salon i połóż się na materacu. I to nie sztywno, w pozycji na wznak (chyba, że tak właśnie śpisz). Testowanie materaca ma ci pokazać, czy będzie ci na nim wygodnie. Czy i w jaki sposób materac dopasowuje się do ciała i na ile odciąża poszczególne punkty. Dobierz materac do wzrostu – jego długość powinna być min. o 20 cm większa niż Twój wzrost, a szerokość powinna wynosić min. 90 cm na osobę. Korzystaj z niego w salonie tak, jak korzystałbyś w domu. Pamiętaj również, aby po teście zapytać na jakim stelażu materac leży (aby nie okazało się potem, że wyraźnie zmienia się sposób w jaki odczuwasz jego twardość).

Dowiedz się, jakiego materaca potrzebujesz

W wielu przypadkach przy zakupie materaca pojawia się pytanie „twardy czy miękki”. Jeśli do tej pory spałeś na konkretnym, dobrej jakości materacu, będziesz w stanie odpowiedzieć na to pytanie. Jeśli jednak twoją codziennością do tej pory była wersalka, rozkładana sofa lub łóżko w akademiku, to marne są szanse na to, że faktycznie wiesz, co lubisz i co jest dla ciebie dobre. Co wtedy zrobić? Testować. Dobrym rozwiązaniem – poza testami – jest też wizyta u fizjoterapeuty (zwłaszcza, jeśli masz problemy z kręgosłupem), który będzie w stanie doradzić to, jak twardy powinien być materac i ile mieć stref twardości. Wybierając materac należy wziąć pod uwagę ewentualne problemy z układem kostnym. Inną twardość zaleca się przy kifozie, skoliozie czy najczęstszej lordozie.

Nie kupuj materaca pochopnie

Nie decyduj się na zakup tylko dlatego, że sprzedawca jest przekonujący, bądź po spędzeniu na testowym łóżku 10 minut było ci wygodnie. Na materacu będziesz leżeć codziennie przez kilka godzin. 10 minut spędzonych w salonie nie jest wystarczającym testem. Zwłaszcza, że jeśli do tej pory miałeś nieodpowiednie materace, to na każdym nowym będzie ci wygodnie. Ile czasu trzeba spędzić na materacu zanim podejmiesz decyzję? Przynajmniej 30-45 minut. Testuj, sprawdzaj, eksperymentuj. Wierć się i ruszaj. A jeśli kupujesz materac na podwójne łóżko to sprawdź również jak materiał przenosi drgania i czy czasem kiedy ty będziesz przewracać się na bok, osoba obok ciebie nie zacznie cała podskakiwać.

Źródło: wysypiamsie.pl

Koszyk

×





Back to Top